h zaś źródeł niewątpliwie należy fotowoltaika, czyli produkowanie energii elektrycznej bezpośrednio z fotonów wysyłanych na ziemię przez słońce. Takie urządzenia można montować nie tylko w komercyjnych farmach słonecznych, ale również na dachach lub przy domach na posesjach prywatnych i mamy z takimi widokami do czynienia coraz częściej. Innego typu są przy tym panele fotowoltaiczne, a innego kolektory słoneczne, które z kolei nie produkują energii elektrycznej, ale służą do ogrzewania wody użytkowej w prywatnych domach. W ostatecznym rozrachunku jednak również i one przyczyniają się do oszczędności w produkcji energii z węgla, przyczyniając się tym samym do ochrony naszego środowiska naturalnego.
Temu zresztą ma służyć każde urządzenie bądź konstrukcja, gdzie produkowana jest energia odnawialna. Należą więc do tego typu również turbiny wiatrowe, popularnie nazywane wiatrakami, elektrownie wodne oraz instalacje wykorzystujące albo produkujące biogaz, np. na wysypiskach śmieci.
Koszt założenia instalacji fotowoltaicznej na budynku
Z biegiem czasu rośnie świadomość społeczeństwa na temat zanieczyszczenia środowiska i stale zwiększającego się ocieplenia klimatu. Dzięki temu coraz więcej osób poszukuje alternatywnych, bardziej ekologicznych rozwiązań w różnych dziedzinach życia. Spora ilość osób rezygnuje między innymi z kupowania żywności i kosmetyków w plastikowych opakowaniach. Restauracje i bary rezygnują ze słomek plastikowych na rzecz ich papierowych odpowiedników.
Młodzi ludzie często ograniczają korzystanie z samochodu i na co dzień poruszają się rowerem bądź hulajnogą.
Poprzez groźny dla zdrowia smog wielu właścicieli nieruchomości rezygnuje z używania tradycyjnych pieców centralnego ogrzewania, które wytwarzają szkodliwe toksyny.
Dzięki temu fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna. Wiele osób docenia jej liczne zalety. Energia odnawialna jest całkowicie bezpieczna, a ponad to pozwala zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy na ogrzewaniu.
Odpowiednio dobrane kolektory słoneczne są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania całej instalacji. Koszt założenia instalacji fotowoltaicznej na budynku jednorodzinnym to koszt rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Wstępną wycenę można uzyskać w specjalistycznej firmie.
Coraz więcej osób decyduje się również
Energia odnawialna w ostatnim czasie jest tematem będącym przedmiotem licznych dyskusji i rozważań. Coraz więcej osób decyduje się również na skorzystanie z jej zalet w przemyśle czy prywatnych domostwach. W przypadku tych ostatnich niezwykle powszechnie stosowana jest fotowoltaika.
Zastosowanie paneli fotowoltaicznych (inna nazwa to kolektory słoneczne) pozwala na zamianę energii pochodzącej z promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Kolektory słoneczne montuje się niezwykle szybko i prosto - wystarczy przy wykorzystaniu specjalnego systemu podłączyć je do funkcjonującej w danym miejscu instalacji elektrycznej. Prąd jest coraz droższy, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób jeśli ma taką możliwość decyduje się na skorzystanie z zalet jakie dają panele fotowoltaiczne.
Co ważne, w razie produkowania nadwyżek prądu, energię pochodzącą (która nie zostanie zużytkowana na bieżąco) z kolektorów słonecznych można magazynować, a nawet sprzedawać, co bardzo często jest jednym z najważniejszych (obok dużych oszczędności) czynników decydujących o skorzystaniu z paneli słonecznych. Warto jednak jeszcze przed założeniem instalacji zdecydować o tym, czy nadmiar energii ma być sprzedawany czy magazynowany - wymaga to bowiem odpowiedniego dostosowania instalacji.